BİZDEN HABERLER
 Dr.Aysun BALTACI
Dr.Aysun BALTACI

Sağlıklı bir bebek istemiyle uzun süre çaba harcayıp, pek çok tedaviden sonra tüp bebek yöntemi önerilen çiftlerin ayrıntılı olarak değerlendirilmesi, yöntemin başarısını derinden etkilemektedir.


 Bebek sahibi olabilmek için en az 1 yıl düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamayarak bir infertilite kliniğine başvuran çiftlere önerilen rutin testlerin tekrar değerlendirilmesi (kadın eş için usg, hormon analizleri, rahim filmi;, erkek eş için 3 farklı zamana ait spermiogramın ortalaması, hormon analizleri vb.) ve gerekirse tekrarlanması önceliklidir.


 Rutin testlerin sonuçlarına bakarak, gebelik elde edemeyişin sebebi eşlerden birinde bulunur ve o eşe yönelik tedavi planlanır. Gerek çift,gerek takip eden hekim diğer eşi göz ardı edebilir.Bu yaklaşım başarısızlığa giden yolun ilk taşı olmaktadır.

Rutin testlere eklenecek;


Histeroskopi (rahim iç duvarının görüntülenmesi, yıkanması ve bir lezyon varsa tedavisi); 


Sperm DNA hasar oranı( beklenenden yüksek hasarlarda birkaç ay antioksidan tedavi verilmesi);


Eşli karyotip analizi ( eşlerden bir veya ikisinde olabilecek kromozomal değişiklikler, tedaviye cevabı ve sonucu etkileyeceğinden bu çiftlerde PGD destekli siklus önerilir);


Kadın eşte AMH bakılması( Yumurta rezervi düşük olan kadınlarda sadece yumurta sayısı değil, kalite de düşük olacağından döllenme başarısı azalır) ve düşük bulunursa rezervi güçlendiren; DHEA; Koenzim Q 10; Omega 3 vb bazı vitaminlerin birkaç ay kullanımı;


İnsülin direnci araştırılıp önleminin alınması ;


Embriyoloji laboratuar düzeyinde


Rezervi sınırlı hastalarda POOLİNG dediğimiz embriyo biriktirme ;

Doğal siklusda IVF planlamak ;

Önceki başarısız IVF denemesinde,döllenme sorunu olan çiftlerde PİEZO elektrik uygulaması hazırlığı yapmak;

Önceki başarısız IVFdenemelerinde olası bir neden bulunamadıysa; bu çift için taze transferden kaçınıp oluşan embriyoların tamamının dondurulup, daha sonra ilaçsız dönemde rahime transferini planlamak.

Bütün bunların değerlendirilip, çifte özel hazırlık ve uygulamayı planlamak kuşkusuz başarıyı artıracaktır.

Pek çok çiftimizde; tüp bebek tedavisi gerekliliği, neredeyse tamamen erkek faktörü iken; tedavideki başarısızlıktan neredeyse tamamen yumurta sorumlu görülmüştür.

Ya da tam tersi; çift yumurta rezervi yetersizliği ile tüp bebek yöntemine alınmışken, sperm parametrelerindeki bozukluk negatif sonuca neden olmuştur.

Sonuç olarak; tüp bebek kararından önce çiftin en baştan ve detaylı değerlendirilmesi; yeterli hazırlık yapılması düzeltilebilecek şartların optimalize edilmesi, 15 yıla yakın deneyimimizle de gördüğümüz gibi, çifti ve kliniği başarıya taşımaktadır.


Bu bilgilerin ışığında, bir vakamızı paylaşmak isteriz
.
   A.B (37 yaş) ve T.B (39 yaş); 3 yıllık evliliklerinde gebelik elde edememeleri üzerine kliniğimize başvurdular.

 Öyküde, başka bir IVF merkezinde; spermiogram, fertil hormon profilleri normal; USG analizleri normal olarak değerlendirilip; rahim filminde iki taraflı tıkanma izlenmesi üzerine çifte IVF önerilmiştir.


  Çiftin herhangi bir sağlık problemi, obezite sigara öyküsü bulunmamaktadır.

Kısa protokolle 4 yumurta alınıp, 1 döllenme elde edilmiş ve 1 embriyo transferi yapılmış ve gebelik elde edilememiştir.

Daha sonraki 3 denemeden ikisi; tedaviye yanıtsızlık nedeniyle yumurta büyütme aşamasında iptal edilmiş; diğerinde ise 1 yumurta elde edilip döllenme sağlanamamıştır.

Çift kliniğimize geldiğinde öykü irdelenerek annesinin 40 yaşında menopoza girdiği anlaşılıp AMH testi istenmiştir.

Hormon profili ve USG bulguları tamamen normal olmasına rağmen, yumurta rezervini %98 doğrulukta gösteren AMH testi rezervin çok azaldığını işaret etmekte idi.

Çiftin karyotip analizi kontrol edilip, birkaç aylık DHEA ve vitamin desteğinden sonra doğal siklusa alınan çiftten birinci siklusta elde edilen1 yumurtaya ICSI yapıldı, döllenen ve 5. güne (blastokist aşaması) ulaşan bu embriyo dondurularak saklandı. İkinci siklusta da 1 yumurta elde edildi ve 5. Güne kadar takip edildi.Birinci siklusta 5. gün dondurulmuş olan embriyo çözülerek ikinci siklustan elde edilen embriyo ile birlikte transferi gercekleştirildi.

2 embriyo transferi yaptığımız hastada tekil gebelik elde edildi.

Birkaç ay önce sağlıkla bebeğini doğuran çiftimizi tebrik ediyoruz.
 

Dr. Aysun BALTACI