BİZDEN HABERLER
Dr. Aysun BALTACI
Dr. Aysun BALTACI

Haber 2 açıklaması gü IVF/ICSI uygulamalarının, son yıllarda çok farklı bir hasta grubuna hizmet verdiği yaygın olarak biliniyor.

 Özellikle akraba evliliklerinin çok  olduğu ülkemizde, kendileri sağlıklı oldukları halde bazı hastalıkları genlerinde akrabalılıklarından ötürü aynen taşıyarak hasta bebek doğumuna neden olan çiftler , sadece kendileri ve hasta bebekleri için değil yaşadıkları toplum için de farklı sorunlar sergilemektedirler.

 

 Böyle çiftlerde, hem sağlıklı bebek elde etmek ve hem de tam uyumlu  kemik iliği nakli ile hasta bebeği kurtarmak adına IVF/ICSI uygulamaları tam şifa sağlamaktadır.

 

  Bu şekilde tedaviye aldığımız bir vakayı paylaşmak isteriz.

 

  S.C ve M.C çifti, genç,sağlıklı ve amca çocukları. İlk bebeklerini 2 yaşında SKİD sendromu nedeniyle ( şiddetli immün yetmezlik) kaybettiler. 2. bebekleri aynı tanı ile Hacettepe Üniversitesinde  tedavi altında ve genel durumu çok kötüydü.

 

 Çift kliniğimize geldiğinde hemen eşlerden ve hasta çocuktan kan alınarak, mevcut hastalığın gen düzeyindeki mutasyonu(değişikliği) tespit edildi.

 

 Tüp bebek yöntemi ile 20 yumurta toplandı;17 tanesi olgun çıktı 16 tanesi döllendi. Genetik çalışmalarla normal, taşıyıcı ve hasta embriyolar belirlendi. Hasta çocukla HLA doku uyumlu ve sağlıklı tespit edilen bir adet embriyo transfer edilerek gebelik elde edildi.

 

  Birkaç ay önce sağlıklı bir bebek dünyaya getiren çiftimizi tebrik ediyoruz.

 

Dr.Aysun BALTACI