ÜREME KISIRLIK TEDAVİLERİ
YUMURTA DONDURMA

Neden yumurtalar dondurulmalıdır?

Günümüzde birçok kadın iş ve kariyer kaygısıyla anne olma hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Bu durumda anne adayının yaşının ilerlemesiyle birlikte ciddi şekilde yumurta rezervi ve kalitesi azalıyor. Bu da olası gebelik şansını azaltıyor. Bunların dışında üremeyi etkileyecek kanser tedavileri, düşük yumurta rezervleri veya erken menopoz riski olan kadınların üreme yetilerini kaybetmeme adına yumurtalarını dondurmaları, ileride bebek sahibi olabilmenin önünü açıyor.

Yeni dünya düzeninde hayatın ön hazırlığı bir hayli uzun sürmeye ve zorlu geçmeye başladı. Şimdilerde çevremizde pek çok insan evliliğe yeltenemiyor ya da evlilik yaşı  33 - 38'i bulabiliyor. Gün geçmiyor ki merkezimize gelen daha yeni evli 40 yaşındaki hasta  başvuruları artmasın. İleri yaş anne adaylarındaki artış pek çok kadını korkutuyor. Henüz evlenmemiş ancak 37-42  yaş arası kadınların yumurtalarını dondurma talepleriyle yoğun bir şekilde karşılaşıyoruz.  Peki bizler laboratuvarda yumurta dondurabiliyor muyuz?

Uzunca yıllar 3-4 saat süren, ciddi ekipmanların gerektiği yavaş dondurma ile embriyo dondurduk. Cihazın kalibrasyonu ve diğer koşulların stabilizasyonundan ödün vermeye gelmeyen bu sistemi artık hiç uygulamıyoruz.  Şimdilerde vitrifikasyon teknikleri embriyo dondurma – çözme sonrası elde ettiğimiz canlı hücre oranını bir hayli arttırdı. Daha fazla dilüsyona maruz bıraktığımız oosit dondurmasında da artık son derece başarılı sonuçlar elde eder hale geldik.

Kimler yumurtalarını dondurabilir?

Sağlık Bakanlığı’nca yayınlanan 30 eylül 2014 tarihli yönetmeliğe göre ;
a) Kemoterapi ve radyoterapi gibi gonad hücrelerine zarar veren tedaviler öncesinde,
b) Üreme fonksiyonlarının kaybedilmesine yol açacak olan ameliyatlar (yumurtalıkların alınması gibi operasyonlar) öncesinde,
c) Düşük over rezervi olup henüz doğurmamış veya aile öyküsünde erken menopoz hikayesinin üç uzman tabipten oluşan sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmesi durumunda ülkemizde oosit dondurma işlemi yasal hale gelmiştir.